Actualitate
TIFF va colabora cu un important festival din China. Filmele româneşti preferate de chinezi
Tudor Giurgiu, directorul Transilvania International Film Festival (TIFF), a anunţat pe pagina sa de Facebook că va semna un protocol de colaborare cu reprezentanţii unui festival din China.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2018/04/12/tiff.jpg)
„Azi voi semna din partea TIFF un protocol de colaborare cu reprezentantii Silk Road International Film Festival (SRIFF) din China. SRIFF-ul e al treilea mare festival de acolo, cu sediul în Xi’an (provincia Shaanxi), oraş cu peste 8.5 milioane de locuitori, una din cele 4 Mari capitale vechi ale Chinei, oraşul «soldaţilor de teracotă». Vom vedea cum şi în ce fel vom putea colabora cu partenerii chinezi, pînă atunci poate v-ar interesa să ştiţi care sunt cele mai faimoase şi iubite filme româneşti din China. Ei bine, nu sunt Dacii, Columna sau Un comisar acuză. Pe locul 1, all-time, e filmul lui Liviu Ciulei «Valurile Dunării». Deloc o surpriză, trecând de evidenţele calităţi ale filmului, comuniştii par chiar deştepti (deci, mesajul politic e perfect) şi, în plus, Irina Petrescu e minunată. Pe locul 2 – «Ciprian Porumbescu», un biopic faimos în anii ’80 şi în România. Prietenii chinezi îmi spun că Vlad Rădescu a devenit un icon la ei acolo, cred că putem miza pe el într-o viitoare posibilă coproducţie”, a spus Giurgiu.