Umilință pentru CFR Cluj. A fost eliminată de Corvinul Hunedoara din sferturile de finală ale Cupei României.

Corvinul Hunedoara este prima semifinalistă a Cupei României după o victorie spectaculoasă împotriva CFR Cluj, scor final 4-0.

Corvinul Hunedoara-CFR Cluj, 4-0/Foto: FC Corvinul 1921 Hunedoara Facebook.com Corvinul Hunedoara-CFR Cluj, 4-0/Foto: FC Corvinul 1921 Hunedoara Facebook.com

Chiar din primele minute ale meciului, CFR Cluj a rămas în 10 oameni, după ce Tachtsidis a fost eliminat în urma unei lovituri aplicate unui adversar, fiind sancționat de arbitru.

Meci slab pentru CFR Cluj, care nu a reușit o mobilizare pe măsura așteptărilor în teren. Golurile echipei adverse au curs efectiv. Primul gol a venit înainte de încheierea primei reprize, min.43, în urma loviturii aplicate de Lică în poarta CFR-ului.

După deschiderea reprizei secunde, Coman a marcat al doilea gol, min.50, în favoarea gazdelor. CFR Cluj nu a avut timp nici să iși revină. În mai puțin de douăzeci de minute, echipa din Gruia a mai încasat un gol, min. 67, marcat de Daniel Pîrvulescu.

Minutele de prelungiri nu au făcut decât să prelungească și mai mult agonia clujenilor, iar în final, 90+2, CFR a primit și „golul umilinței”, marcat de Ionuț Pop.

Rezultatul așteptat de clujeni nu s-a concretizat, astfel că echipa lui Florin Maxim își continuă drumul în Cupa României și va juca în semifinale cu învingătoarea din partida FCU Craiova–FC Voluntari.

Corvinul Hunedoara: Lefter – Velisar, Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac, Bradu – Neacșa, Lupu, Pîrvulescu – Coman. Rezerve: Blaga, Pop, Nicolae, Ion, Chindriș, Hergheligiu, Câmpan, Mitran, Predică.
Antrenor: Florin Maxim

CFR Cluj: Sava – Manea, Mogoș, Boben,  Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Michael, Otele. Rezerve: Hindrich, Alexandru, Mamic, Aussi, Filip, Fica, Falco, Serebe, Bîrligea.
Antrenor: Adrian Mutu

Zi de meci. CFR Cluj luptă pentru un loc în semifinalele Cupei României.