Farul Constanța-CFR Cluj, 0-3. Victorie spectaculoasă pentru „feroviari” în etapa a 8-a a Superligii.

CFR Cluj a disputat, duminică, în deplasare, partida cu Farul Constanța din etapa a 8-a a Superligii, meci încheiat cu scorul 3-0 în favoarea echipei din Gruia.

Victorie spectaculoasă obținută de clujeni în urma partidei cu Farul|Foto: |Fotbal Club CFR 1907 Cluj - Facebook Victorie spectaculoasă obținută de clujeni în urma partidei cu Farul|Foto: |Fotbal Club CFR 1907 Cluj - Facebook

CFR Cluj a jucat primul meci din campionat, după eliminarea din Conference League

Început dificil de meci pentru CFR Cluj, pe terenul echipei lui Hagi. Farul a marcat un joc ofensiv încă din primele minute ale partidei.

Formația clujeană a încercat să-și creeze câteva ocazii de gol, prin șuturile lui Deac și L.Munteanu (min.20), însă fără a bifa în poarta adversă.

Câteva minute mai târziu, în ciuda jocului posesiv al celor de la Farul, care au deținut controlul balonului, CFR Cluj reușește o lovitură extraordinară, prin golul marcat de Deac (min.27) cu piciorul stâng.

Clujenii au încheiat prima repriză în avantaj, în ciuda jocului bun făcut de cei de la Farul.

Echipa lui Gică Hagi a reluat jocul ofensiv din primele secvențe ale reprizei secunde.

L. Munteanu a ratat un gol din proximitatea porții, șutul său fiind respins din corner. Câteva clipe mai târziu (min.55), clujenii reușesc să marcheze al doilea gol al partidei, prin balonul trimis cu capul de Bolgado în poarta „marinarilor”.

CFR Cluj reușește uluitor să valorifice cele câteva șanse de gol, în pofida ținutei ofensive a echipei adverse. Farul a încercat să-și revină după cele două goluri marcate de CFR Cluj, dar fără rezultate concrete. În prelungiri (min.90+3), Korenica închide partida prin cel de-al treilea gol marcat în poarta echipei lui Hagi.

Farul - CFR Cluj, echipele de start
Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălașa, Marins, Cr. Ganea - Vînă, Dican, Grameni - Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
Rezerve: Ducan, Buta, Sîrbu, Dănuleasă, N. Popescu, Radalsavescu, Casap, Merloi, Doicaru, Alibec, Al. Stoian, Ciobanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: M. Popa - Mogoș, Bolgado, Abeid, Rocha - Fica, Djokovic, Păun - Deac, L. Munteanu, Kamara
Rezerve: Hindrich, Camora, Iacob, Gyorgy, Boben, Artean, R. Filip, Tachtsidis, Nkololo, Korenica, Bîrligea, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Antrenorul CFR Cluj, Dan Petrescu, înaintea partidei cu Farul Constanța: „Trebuie să scoatem maximum din acest meci!”