Te-ai întrebat vreodată cum arăta Clujul pe vremea bunicilor? Este puțin dificil să-ți faci o imagine doar din povestirile acestora, însă din fericire, există câteva poze unice și rare care ne poartă în timp și ne ajută să trăim, măcar pentru câteva momente, în acele vremuri.
Fabrica de Tricotaje Someșul, un adevărat simbol al Clujului industrial, a fost un reper pentru oraș, lucru datorat în parte frumuseții și unicității clădirii. Istoria clădirii merge însă înainte de 1900, când aici funcționa Fabrica de Tutun.
În inima Clujului, o clădire păstrează amintiri și tradiții încă de la sfârșitul secolului al XV-lea. Casa Heltai, denumită și „Casa Tipografului”, rămâne un simbol al importanței culturale din Transilvania.
Clujul în haine albe. Într-o serie de 10 fotografii capturate în urmă cu zeci de ani putem să călătorim în timp și să vedem cum erau iernile de altădată în Cluj-Napoca.
Teatrul Maghiar din Cluj reprezintă una dintre cele mai prestigioase instituții culturale din România și este considerat cea mai veche companie teatrală de limbă maghiară.
O sinucidere înfricoșătoare a zguduit Clujul în secolul XX, când orașul era în plină criză economică. Lichtmann Aladár, directorul Băncii de Credit Mărunt, și-a luat viața cu un pistol, fiind găsit mort în cadă.
Lacul Chios este unul dintre cele mai frumoase lacuri artificiale din Cluj-Napoca, situat în zona de nord-vest a orașului. Clujenii din anii '40 puteau merge cu caiacele pe lac.