Peste 6.800 de părinți clujeni au apelat serviciul de telemedicina ALOPEDI în primul semestru al anului 2024. Numărul problemelor digestive în rândul copiilor este mai mare față de numărul problemelor respiratorii.
Cu ocazia celei de a 7-a ediție a Zilelor Pediatriei Clujene desfășurată pe perioada 6-8 iunie, noul sediu al Spitalului de Psihiatrie Pediatrică și Unitatea de Primiri Urgențe, din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Cluj-Napoca, vor putea fi vizitate de clujeni.
Zece instituții medicale din Cluj-Napoca vor beneficia de finanțare locală în valoare de peste 14 milioane de lei pentru desfășurarea programelor de sănătate publică.
Consiliul Județean a inaugurat, marți, Ambulatoriul Clinic de Psihiatrie Pediatrică din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Cluj-Napoca, fiind vorba de primul spital realizat de la zero, unic la nivel național din punct de vedere funcțional și al facilităților de care dispune.
Spitalele din Cluj-Napoca primesc 2,5 milioane de euro de la bugetul local pentru lucrări de reparații și achiziții de aparatură medicală. Cea mai mare alocare o primește Spitalul Clinic Județean de Urgență.
Mai multe spitale din Cluj, printre care Spitalul de Urgență pentru Copii sau Spitalul Clinic de Boli Infecțioase, vor accesa fonduri europene prin PNRR pentru reducerea infecțiilor nosocomiale. Managerii de spital spun că actuala aparatură e „depășită”, iar riscul infecțiilor este mare.
Consiliul Judeţean Cluj intenţionează să achiziţioneze un imobil pentru realizarea serviciilor medicale pediatrice în sistem monobloc, sursele de finanțare fiind asigurate integral din bugetul propriu.
O tânără mămică din Cluj a povestit cum a mers cu bebelușul de trei săptămâni, care avea febră mare, la Unitatea de Primire a Urgențelor, iar medicii s-au chinuit 30 de minute pentru a-i pune micuţului o branulă.