Actualitate
Alpinist utilitar blocat pe fațada unui bloc de 7 etaje
Pompierii clujeni au intervenit marți după-amiază pentru a salva un alpinist utilitar blocat pe hamul de cățărare, în dreptul etajului 5 al unui bloc de locuințe cu 7 niveluri, situat pe strada Năsăud din Cluj-Napoca.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2022/11/01/6361239daf0bc_isu.jpeg)
„Apelul de urgență a fost înregistrat în jurul orei 15.00, iar la fața locului s-au deplasat o autoscară și un echipaj SMURD. Din primele informații se pare că sistemele de cățărare folosite de alpinist s-au defectat, fiind necesară intervenția pompierilor pentru a fi coborât de pe fațada blocului. Echipajul SMURD a evaluat bărbatul, în vârstă de cca 30 de ani, fără al transporta la spital”, transmite ISU Cluj.
![](https://monitorulcj.ro/storage//99507/WhatsApp-Image-2022-11-01-at-15.38.32.jpeg)
CITEȘTE ȘI: