Actualitate
Bilanț după prima zi Electric Castle: 7 participanți nu au fost lăsați să intre pentru că aveau droguri, 54 de amenzi și 3 persoane transportate la spital.
Prima zi de desfășurare a festivalului Electric Castle 2024 a fost una fără evenimente negative, au anunțat autoritățile.
![Bilanț după prima zi Electric Castle | Foto: monitorulcj.ro](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2024/07/18/6698d5145b23a_64b8f38b034f2_prim-ajutor-ec-watermark.jpg)
Jandarmii, poliţiştii și pompierii clujeni au aplicat au aplicat 63 de sancțiuni contravenționale (54 de amenzi în valoare totală de 54.670 lei și 9 avertismente), miercuri, în prima zi de Electric Castle.
A fost vorba despre:
- 49 sancțiuni la regimul rutier (46 amenzi în valoare de 26.070 lei și 3 avertismente);
- 2 sancțiuni contravenționale pentru fapte de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, constând în 2 amenzi în valoare de 400 lei;
- 3 sancțiuni contravenționale privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor, constând în 3 amenzi în valoare de 9.200 lei;
- 2 sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea Normelor metodologice de aplicare privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor, constând în 2 amenzi în valoare de 9.000 lei;
- 7 sancțiuni pentru nerespectarea normelor de prevenire și stingere a incendiilor (6 avertismente și 1 amendă în valoare de 10.000 lei);
7 persoane cu droguri, oprite la intrarea în festival
În ceea ce privește prevenirea și combaterea consumului ilicit de droguri, prin măsurile active de verificare, au fost oprite din a participa la festival 7 persoane, identificate având asupra lor substanțe interzise la deținere.
Acțiunile de prevenire și combatere nu au avut loc doar în zona de desfășurare a festivalului, atenția forțelor de ordine fiind concentrată și pe parcările, restaurantele și barurile din apropiere.
3 festivalieri au ajuns la spital
Echipajele implicate în acordarea asistenței medicale de urgență și de prim-ajutor din cadrul ISU Cluj și Serviciului de Ambulanță Cluj au acordat sprijin participanților, în următoarele situații:
- 36 de traumatisme diverse (excoriații, contuzii etc.);
- alte 157 de cazuri cu afecțiuni medicale diverse (lipotimie, stări febrile, cefalee, hipertensiune arterială etc.).
Pentru 3 persoane, au fost necesare investigații suplimentare, fiind transportate la spital.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: