Actualitate
UPDATE - Un bărbat a murit după ce a fost luat de viituri în judeţul Cluj
Pompierii din Huedin au intervenit în jurul orei 14.00 la un caz în satul Ciuleni, comuna Mărgău.
![Foto arhiva](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2014/05/27/inundatii.jpg)
UPDATE ORA 18.25
Reprezentanţii Prefecturii Cluj au declarat că bărbatul a fost luat de viitură în momentul în care se afla într-o anexă a gospodăriei. “Cauza acestui tragic eveniment l-a constituit acumularea masivă de apă scursă de pe versanţi, aceasta formând un puhoi ce a distrus totul în cale. La faţa locului s-a deplasat o comisie de specialitate condusă de către subprefectul judeţului Cluj, Mihnea Remus Iuoraş, iar printr-un Ordin al Prefectului va fi făcută o evaluare a pagubelor materiale din zona respectivă”, au precizat reprezentanţii Prefecturii.
UPDATE ORA 15.00
Andrei Biriş, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Cluj a declarat că persoana luată de viituri este un bărbat de 65 de ani care nu a supravieţuit deşi i s-au făcut manevre de resuscitare după ce a fost scos din apă.
Un localnic a anunţat pompierii prin numărul 112, în jurul orei 14.00. Acesta a spus că i s-a părut că a văzut o persoană care a fost luată de apă, iar în urma intervenţiei pompierilor într-adevăr au găsit persoana respectivă. Bărbatul a fos scos din apă la un cap de pod în centrul satului şi deşi echipele de prim ajutor au făcut manevre de resuscitare, victima nu a putut fi salvată.
Tot în jurul orei 14.00, pompierii clujeni au intervenit şi în satul Buteni, comuna Mărgău, la o gospodărie inundată. Până când aceştia au ajuns la faţa locului, apele s-au restras.
Andrei Biriş a subliniat că alte intervenţii nu au fost după inundaţii.
A fost luat de ape
O persoană din satul Ciuleni, comuna Mărgău a fost surprinsă de o viitură, în jurul orei 14.00. Pompierii din Huedin sunt la faţa locului şi încearcă să recupereze persoana respectivă.
Potrivit primelor informaţii, pompierii intervin cu o autospecială.
Vom reveni cu amănunte.