Actualitate
Vânzătorii de artificii şi petarde din Piaţa Mihai Viteazu au fost controlaţi de poliţişti
Poliţiştii au prins un bărbat, suspectat de comercializare ilegală de articole pirotehnice.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2014/12/04/pirotehnic.jpg)
Poliţiştii de la Serviciul Arme, Explozivi Şi Substanţe Periculoase au acţionat miercuri, 3 decembrie, pentru prevenirea, identificarea şi combaterea ilegalităţilor în ceea ce priveşte deţinerea, comercializarea, importul, depozitarea si folosirea articolelor pirotehnice.
În Piaţa Mihai Viteazu, din Cluj-Napoca, a fost depistat un bărbat, de 35 de ani, din Cluj-Napoca, care comercializa, fără drept, articole pirotehnice din categoria 2.
În cauză s-a întocmit dosar penal pentru săvârsirea infracţiunii de efectuare de operaţiuni cu articole pirotehnice fără drept, faptă prevăzută şi pedepsită de legea 126/1995 privind regimul materiilor explozive. Totodată, s-a dispus ridicarea celor 300 de bucăţi de articole pirotehnice deţinute de comerciant.
Poliţiştii vor continua acţiunile pentru a preveni evenimentele negative generate de nerespectarea legislaţiei privind obiectele pirotehnice.