Actualitate
Atenție, vânt puternic în județ!
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică dimineaţa, o atenţionare cod galben de vânt pentru 23 de judeţe din Transilvania, Moldova şi Muntenia.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2019/03/10/vant.jpg)
În anumite zone viteza vântului poate atinge şi depăşi 100 de kilometri pe oră.
Potrivit ANM, până la ora 12:00 sunt valabile atenţionări cod galben de vânt în judeţele Suceava, Bacău, Vrancea, Neamţ, Cluj, Sălaj, Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Satu Mare, Hunedoara, Caraş-Severin, Prahova, Argeş, Dâmboviţa şi Buzău.
În zonele montane înalte din aceste judeţe se vor semnala intensificări ale vântului cu viteze care la rafală vor depăşi 95 - 100 de kilometri pe oră şi va fi spulberată zăpada. În zonele joase, viteza vântului va atinge şi depăşi la rafală 55 - 70 de kilometri pe oră.