Actualitate
Cum sprijină CJ Cluj cei peste 13.000 de angajați și 100 de firme din Tetarom
Conducerea Consiliului Județean Cluj a dispus identificarea și analizarea, în regim de urgență, a tuturor măsurilor care ar putea fi luate în vederea susținerii angajaților și firmelor din Parcurile Industriale Tetarom.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2020/03/17/tetarom.jpg)
În prezent, Parcurile Industriale Tetarom administrate de Consiliul Județean prin intermediul societății sale de profil, găzduiesc aproximativ 13.000 de angajați, respectiv peste 100 de societăți comerciale.
În contextul stării de urgență, urmează a fi înaintate către conducerea Tetarom S.A., societate în cadrul căreia Consiliul Județean Cluj deține calitatea de acționar majoritar, o serie de propuneri, precum:
- suspendarea plății chiriei pe perioada stării de urgență, respectiv reeșalonarea acesteia;
- alte măsuri de reducere temporară a costurilor/locație.
În cel mai scurt timp, Consiliul Județean Cluj împreună cu conducerea Tetarom S.A. vor implementa aceste măsuri, în funcție de evoluția situației.