Social
Educația, un lux pentru 25% dintre copiii români. 4 din 10 copii sunt în risc de sărăcie
Pandemia de COVID-19 a scos în evidență care sunt clasele sociale cele mai vulnerabile în această perioadă. Cei mai afectați sunt copiii, bătrânii, familiile vulnerabile și sărace.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2021/11/24/619e44bd017d0_copii-fara-educatie.jpg)
Conform unei statistici publicate la sfârșitul lunii octombrie de Oficiul European de Statistică (Eurostat), copiii din România sunt cei mai supuşi riscului de sărăcie şi excluziune socială din Uniunea Europeană.
4 din 10 copii români sunt în risc de sărăcie
Copiii din România sunt cei mai supuși riscului de sărăcie și excluziune socială la nivelul UE. Media europeană era de 24,2%, în timp ce în România 41,5% dintre copii sunt supuși acestui pericol.
Raportul analiza situația din 2020: cea mai ridicată pondere a copiilor aflaţi în această situaţie este în România (41,5%), Bulgaria (36,2%), Spania (31,8%) şi Grecia (31,5%). Cea mai scăzută pondere a copiilor supuşi riscului de sărăcie şi excluziune socială se înregistra anul trecut în Slovenia (12,1%), Cehia (12,9%), Danemarca (13,5%) şi Finlanda (14,5%).
Potrivit estimărilor făcute de Uniunea Europeană, aproximativ 18 milioane de copii din Uniunea Europeană suferă de sărăcie sau excluziune socială, iar mulţi alţii sunt expuşi acestui risc ca urmare a pandemiei de COVID-19.
Care sunt factorii care au influențat în 2020 riscul de sărăcie şi excluziune socială în UE?
-locul de muncă (71,9% din populația sub 60 de ani locuia în gospodării cu intensitate de lucru foarte scăzută, iar copiii în întreţinere erau supuşi riscului de sărăcie);
-nivelul de educație (50,5% din copiii ai căror părinți aveau un nivel scăzut de educaţie erau supuşi riscului de sărăcie, comparativ cu 7,7% din copiii ai căror părinţi aveau un nivel ridicat de educație)
-migraţia (copiii cu cel puţin un părinte migrant se confruntă cu un risc mai ridicat de sărăcie decât cei ai căror părinţi sunt nativi: 32,9% faţă de 15,3%)
Potrivit libertatea.ro, în anul 2019, 1 din 4 copii cu vârsta de 15-18 ani nu erau înscris la școală! 1 din 4. Procentul copiilor cu vârsta între 15 și 18 ani care nu sunt prinși în nicio formă de învățământ, conform INS: 2019 – 22,8%; 2009 – 11,2%; 2000 – 25,4%.
Iar în anul 2020, România era pe locul 2 în Uniunea Europeană la părăsirea timpurie a școlii cu un procent de 15,6%.
Potrivit sursei citate, în anul 2000, Portugalia avea aproape dublul României la capitolul tineri 18-24 de ani cu nu mai mult de opt clase finalizate. Procentul era 23% pentru România și 43,7% pentru Portugalia. După 20 de ani, România a ajuns la 15,6%, iar Portugalia 8,9% rata abandonului școlar.
CITEȘTE ȘI: