Timp Liber
Imagini superbe. Au înflorit castanii din Parcul Ştefan cel Mare. FOTO
Clujul e plin de viaţă în această perioadă. Copacii şi florile au înflorit.
![Au înflorit castanii din Parcul Ştefan cel Mare/Foto: Municipiul Cluj-Napoca - Facebook](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2024/05/06/6638b245db5a5_440745059_764557342524172_4933615708803493015_n.jpg)
Cluj-Napoca e plin de viaţă şi culoare în această perioadă. Copacii şi florile au înflorit în tot oraşul.
![](https://monitorulcj.ro/storage//124872/2.jpg)
În Parcul Ştefan cel Mare din Cluj-Napoca au înflorit castanii.
![](https://monitorulcj.ro/storage//124873/3.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//124874/5.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//124875/6.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//124876/7.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//124877/8.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//124878/441056364_764557289190844_4638496645399075199_n.jpg)
Parcul Ștefan cel Mare, modernizat
În 2022, au început lucrările de modernizare la Parcul Ştefan cel Mare din Cluj-Napoca. Acesta din urmă a fost deschis publicului, însă lucrările au continuat şi în 2023.
Proiectul de revitalizare a cuprins o suprafață de peste 1,2 hectare, anume esplanada și spațiile verzi adiacente clădirii Teatrului Național Cluj-Napoca.
Proiectul a inclus plantarea a 64 arbori pe lângă cei existenți, 1.474 arbuști, 2.910 flori cu bulb și 6.626 plante perene. De asemenea, s-a instalat un sistem de irigații automatizat. Conform expertizei tehnice, au fost înlocuiți 9 arbori compromiși din punct de vedere fiziologic și care puteau reprezenta un pericol pentru trecători.
Tăierea arborilor din acest parc a fost un subiect amplu dezbătut în spațiul public la momentul lansării proiectului, iar o petiție online a fost inițiată pentru oprirea tăierii copacilor. Primarul Emil Boc le-a transmis clujenilor că „orice copac care poate fi salvat, va fi salvat”.
Clădirea care găzduiește Teatrul Național „Lucian Blaga” și Opera Națională Română Cluj-Napoca a beneficiat de iluminat arhitectural, sisteme similare fiind implementate la Casa de Cultură a Studenților „Dumitru Fărcaș” și la Biserica „Sfântul Mihail” din Piața Unirii.
Proiectul de revitalizare a parcului a cuprins:
- plantări arbori și arbuști, gazonare și plantare de noi specii perene;
- modernizarea aleilor, realizarea unui singur acces auto pentru mașinile de intervenție și instalarea de mobilier urban modern (bănci, cuburi, coșuri de gunoi ș.a.);
- realizare accese pietonale și pentru biciclete, interconectate;
- loc de joacă pentru copii;
- amplasarea unei scene demontabile în spatele clădirii teatrului;
- construcția a 4 fântâni arteziene;
- rastel pentru biciclete cu dale înierbate;
- stație pentru încărcarea mașinilor electrice;
- amplasare corpuri de iluminat cu proiectoare;
- instalare sistem de irigații automatizat;
- punct gospodăresc îngropat;
- toaletă automată cu dotări pentru persoane cu dizabilități.
Valoarea contractului a fost de 11.726.450,26 lei (TVA inclus).
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: