FC Universitatea Cluj învinge Dinamo cu 1-0! Victorie impresionantă în fața a 18.067 de spectatori.

Victorie impresionantă în fața a 18.067 de spectatori. FC Universitatea Cluj a învins Dinamo, scor 1-0, iar „studenții” rămân lideri în Superliga.

FC Universitatea Cluj învinge Dinamo cu 1-0 | Foto: FC Universitatea Cluj - Facebook FC Universitatea Cluj învinge Dinamo cu 1-0 | Foto: FC Universitatea Cluj - Facebook

Seara de luni, 2 septembrie 2024, va rămâne cu siguranță în istoria fotbalului românesc, după ce FC Universitatea Cluj a reușit să învingă Dinamo, scor 1-0, reușind această performanță în fața a 18.067 de spectatori.

Deși în prima repriză, Dinamo a controlat înfruntarea de pe Cluj Arena, iar jucătorii au avut ocazii importante, după pauză, FC Universitatea Cluj a preluat controlul, iar în minutul 62, Ovidiu Bic a marcat primul și singurul gol al partidei.

Astfel, „U” Cluj a trecut pe prima poziție a clasamentului, cu 18 puncte, la trei lungimi în fața Universității Craiova, în timp ce Dinamo rămâne pe locul 6, cu 12 puncte.

În urma acestui rezultat, „studenții” lui Ioan Ovidiu Sabău rămân lideri în Superliga.

U Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Popescu, Bic – Rață, Nistor, Thiam – Blănuță

Rezerve: Gorcea, Oancea, Van der Werff, Mitrea, Briz, Codrea, Simion, Silaghi, Bota, Morgado Pereira, Tchassem, Moldovan

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Dinamo: Golubovic – Costin, Boateng, Homawoo, Opruț – Milanov, Gnahore, Cîrjan – Bordușanu, Selmani, Bani

Rezerve: Ailiesei, Stoian, Pascalău, Licsandru, Alvarez, Patriche, Caragea, Irimia, Rotund, Amzăr, Mărginean

Antrenor: Zeljko Kopic

Articol scris de Ilinca Dandoczi
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

Alex Chipciu și Iulian Cristea de la FC Universitatea Cluj, convocați la națională pentru meciul cu Kosovo!

Roger Junio își ia adio de la FC Universitatea Cluj!