Furtuna de joi din Cluj-Napoca a creat pagube serioase. Mai mulți arbori au fost doborâți de vântul puternic în Parcul Feroviarilor, Parcul Central, dar și în cartierele din municipiu.
Românii sunt îndemnați să evite deplasările ce nu sunt necesare și să se adăpostească în locuri sigure, în contextul avertizărilor Cod Portocaliu de intensificări ale vântului. În județul Cluj, dar și în alte zone din țară, au fost zeci de intervenții pentru a îndepărta efectele produse de vântul puternic.
Sâmbătă, pompierii clujeni au avut mai multe intervenții pe drumuri, pentru îndepărtarea unor arbori și ramuri doborâte sub greutatea zăpezii proaspăt așternută.
Mai multe drumuri au fost blocate în județul Cluj, din cauza furtunii. Pompierii clujeni au fost solicitați să intervină pentru îndepărtarea arborilor de pe carosabil.
Copaci doborâți și acoperișuri smulse de vânt. Furtuna puternică de joi a făcut prăpăd în județul Cluj. La Gherla, acoperișul unui bloc a căzut parțial peste patru mașini.