Au trecut 20 de ani de când cântă „Împodobeşte, mamă, bradul”, aşa că nu ni-l putem imagina în plină vară susținând un concert. Paul Surugiu, alias Fuego, vine la Cluj. Mai exact în satul Copăceni să inaugureze o școală!
Profesorii și angajații din învățământ vor decide prin referendum dacă declanșează sau nu o grevă generală pe 22 mai.
Construirea bazinului de înot din viitorul hub educaţional Borhanci, studii pentru aqua park şi modernizarea şcolilor (?!) - noul an şcolar începe peste 2 săptămâni - au devenit prioritare pentru administraţia Emil Boc în detrimentul altor investiţii în oraş (modernizare Piaţa Avram Iancu, iluminat stradal, reabilitare parcuri şi străzi, inclusiv metrou) cărora le-a fost tăiată finanţarea.
1331 de elevi s-au mutat luni, 6 decembrie, în clase, laboratoare și săli de sport la cele mai înalte standarde, la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” și la Colegiul Tehnic „Ana Aslan”.
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a transmis felicitări și succes cu ocazia deschiderii acestui nou an școlar.
Primăria Cluj-Napoca a demarat lucrările de modernizare la Şcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu”, Liceul Teoretic „Avram Iancu” şi Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”.
Trei şcoli din municipiul Cluj-Napoca vor fi modernizate în perioada următoare printr-un proiect european de reabilitare a infrastructurii educaţionale şi creştere a capacităţii de şcolarizare.
Anul acesta încep lucrările de modernizare la clădirea în care va fi mutată Școala Ioan Bob. Acum elevii învață într-o clădire retrocedată.