Victorie pentru “U” Mobitelco

<p><strong>Baschetbaliştii de la “U” Mobitelco au depăşit pasa proastă care i-a costat două înfrângeri şi au învins joi seara formaţia Energia Rovinari. </strong>

Clujenii au controlat în permanenţă partida şi s-au impus în final cu 86-74. După ce au câştigat la pas primele trei sferturi, 25-19, 24-21 şi 20-8, elevii lui Niksa Bavcevic s-au relaxat uşor pe final, iar gorjenii au redus din handicap după ce au câştigat ultimul sfert cu 26-17.
“Sunt satisfăcut de joc, pentru că timp de trei sferturi i-am ţinut în 48 de puncte, apărarea a fost foarte bună în sferturile al doilea şi al treilea. Am pus multă presiune pe adversar, am avut multe contraatacuri, iar băieţii mei au vrut să arate şi puţin spectacol publicului, acesta este motivul pentru care au fost pierdute 4-5 faze pe care în mod normal le înscriam”, a declarat după meci Niksa Bavcevic, antrenorul de la “U” Mobitelco.
Pentru formaţia clujeană au punctat: Silvăşan 22 p (8 rec., 4 p.d., 4 intercepţii), Djapa 15 p (7 rec., 4 int.), Ross 13 p (7 rec., 3 p.d., 3 int.), Wright 12 p (1 rec., 10 p.d., 5 int.), Barnette 8 p (4 rec.), Nikolov 8 p (2 rec., 5 p.d., 2 int.), Paul 4 p (2 rec., 4 p.d., 1 int.), Baciu 2 p (1 rec., 1 capac), Nakic 2 p (1 rec.). Au mai jucat Lazăr, Pop şi Pogăcean (1 rec.).