Emil Boc se arată optimist în legătură cu dezvoltarea infrastructurii rutiere, declarând că investițiile de acum vor contribui la deplasarea oamenilor din Baciu, Florești sau Gilău în orice parte a Clujului în doar 20-25 de minute.
Primăria Cluj-Napoca va realiza, în parteneriat cu universitățile clujene, un campus universitar modern, care să răspundă nevoilor de locuire ale studenților.
Cluj-Napoca va avea un inel verde metropolitan, amenajat în colaborare cu comunele limitrofe, pe modelul culoarului velo de pe malul Someșului, care va străbate patru localități din zona metropolitană.
Prețurile care se „învârt” în piața imobiliară din Cluj-Napoca au ajuns la cote foarte ridicate, iar pentru foarte mulți oameni locuințele în oraș sunt inaccesibile. Primarul Emil Boc a explicat că se fac pași pentru a crea alternative.
În prezent elevii din zona metropolitană au gratuit doar pe o linie de transport public. Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a propus ca elevii să aibă pentru toate liniile.