Milan, încă un pas spre titlu

<p>AC Milan s-a impus în derby-ul oraşului Milano, învingând pe Inter cu 3-0.</p> <p />

„Rossonerri“ au deschis scorul în primul minut de joc, prin Pato, care a reuşit şi golul al doilea, în minutul 62. Al treilea gol al formaţiei gazdă a fost reuşit de Cassano, în minutul 89, din penalti.

În minutul 54, fundaşul Cristian Chivu a primit cartonaşul roşu după ce l-a faultat pe Pato din postura de ultim apărător. AC Milan a beneficiat de o lovitură liberă, în urma acestei faze, portarul Julio Cesar reuşind cu greu să apere şutul lui Thiago Silva de la aproximativ 17 metri. În minutul 90+1, Cassano (AC Milan) a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, în urma unui fault stupid făcut la mijlocul terenului.

Tehnicianul formaţiei AC Milan, Massimiliano Allegri, a folosit următoarea formulă de joc: Abbiati - Abate, Nesta, Thiago Silva, Zambrotta - Van Bommel - Gatusso (Flamini '52), Boateng, Seedorf - Robinho (Cassano '80), Pato (Emanuelson '84).

Antrenorul Interului, brazilianul Leonadro, a trimis în teren următorii jucători: Julio Cesar - Maicon, Ranocchia, Chivu, Zanetti - Motta, Cambiasso (Stankovici '71) - Pandev (Cordoba '55), Sneijder, Eto'o - Pazzini (Milito '64). În urma acestui rezultat, AC Milan şi-a consolidat prima poziţie în clasamentul Serie A, acumulând 65 de puncte, fiind urmată de Napoli (62 puncte) şi Inter (60 puncte).