Administrație
Zonele turistice din Munții Apuseni, mai accesibile! Drumul Mănăstireni – Călata – Mărgău a fost asfaltat
Consiliul Județean Cluj a finalizat modernizarea drumului județean DJ 108C Mănăstireni – Călata – Mărgău.
![Drumul Mănăstireni – Călata – Mărgău a fost asfaltat. FOTO: CJ Cluj](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2023/11/06/6548db5b4b49c_DJ-108C-M%C4%83n%C4%83stireni-%E2%80%93-C%C4%83lata-%E2%80%93-M%C4%83rg%C4%83u-3.jpg)
Sectorul de drum în lungime de circa 23 de kilometri dintre Mănăstireni și Mărgău a fost asfaltat integral. Consiliul Județean Cluj a finalizat lucrările de reabilitare și modernizare a drumului județean DJ 108C Mănăstireni – Călata – Mărgău.
Acestea au fost executate în cadrul proiectului având ca obiect „Servicii de actualizare expertiză tehnică, proiectare și execuție lucrări pentru modernizarea și reabilitarea drumului județean DJ 108C Mănăstireni – Călata – Mărgău, între km 36+050 și km 59+000, L=22,950 km”. În urma finalizării lucrărilor, sectorul de drum în lungime de aproape 23 de kilometri a fost, inclusiv, asfaltat integral.
![](https://monitorulcj.ro/storage//117826/DJ-108C-M%C4%83n%C4%83stireni-%E2%80%93-C%C4%83lata-%E2%80%93-M%C4%83rg%C4%83u.jpg)
„Am finalizat cu mult înaintea termenului stabilit o investiție majoră, extrem de importantă pentru dezvoltarea acestei zone a județului, cu efecte directe și imediate atât în ceea ce îi privește pe localnici, cât și pe turiștii care vizitează zona montană a Clujului. Prin modernizarea infrastructurii acestui drum am realizat o legătură utilă şi rapidă între drumurile naționale DN1 şi DN1R şi, de asemenea, am facilitat traficul rutier spre zonele turistice din Munţii Apuseni pe direcţiile Fântânele – Beliş şi Răchiţele – Doda Pilii – Ic Ponor”, a declarat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.
Finanțate atât din fonduri europene cât și din bugetul Consiliului Județean, operațiunile au constat în lucrări de modernizare a platformei drumului pe toată lungimea sectorului, consolidarea a trei porțiuni instabile de drum, dar și lucrări de reabilitare a suprastructurii și infrastructurii a nu mai puțin de șapte poduri. De asemenea, au fost executate lucrări de asigurare a scurgerii apelor și a esteticii rutiere, precum și de semnalizare și marcaje rutiere.
![](https://monitorulcj.ro/storage//117827/DJ-108C-M%C4%83n%C4%83stireni-%E2%80%93-C%C4%83lata-%E2%80%93-M%C4%83rg%C4%83u-2.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//117828/DJ-108C-M%C4%83n%C4%83stireni-%E2%80%93-C%C4%83lata-%E2%80%93-M%C4%83rg%C4%83u-1.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//117829/DJ-108C-M%C4%83n%C4%83stireni-%E2%80%93-C%C4%83lata-%E2%80%93-M%C4%83rg%C4%83u-4.jpg)
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: