Politică
Deputatul de Cluj Sorin Moldovan a uitat pe cine trebuie să reprezinte în Parlament
Liberalul Sorin Moldovan este mai degrabă îngrijorat de soarta bucureştenilor, decât a clujenilor pe care ar trebui să îi reprezinte şi care de altfel, l-au şi trimis în Parlament. Deputatul „paraşutat” consideră că PSD va fi singurul vinovat pentru eșecul organizatoric al Campionatului European de Fotbal EURO 2020, problemă care nu are nicio legătură cu Clujul.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2018/04/11/moldovan.jpg)
Într-un comunicat de presă, Moldovan aminteşte că în luna septembrie a anului 2014 Bucureștiul a primit dreptul de a găzdui patru meciuri la turneu final european EURO 2020. Printre obiectivele pe care Bucureștiul și România le avea de îndeplinit până la startul competiției se numărau: legarea Aeroportului Internațional Henri Coandă de București cu o linie de metrou, finalizarea autostrăzii A3 și modernizarea a patru stadioane pentru ședințele de antrenament.
“De curând, domnul Gică Popescu a fost numit în poziția de consilier guvernamental responsabil de organizarea EURO 2020 în România. Domnul Popescu a declarat în presă, întrebat de situația stadionului Dinamo, următoarele: La Dinamo, lucrurile sunt întârziate. Se va face, dar nu va fi gata pentru Euro 2020. Asta nu ne împiedică să organizăm. Nu e obligatorie construcția niciunui stadion, dar vrem să punem la punct infrastructura sportivă.
Domnul Ion Gavrilă, directorul general al Companiei Naționale CFR SA, într-o altă declarație de presă: Ne-am propus ca în 2019 să modernizăm acea haltă de lângă aeroport, iar de acolo o să putem să facem o șosea pentru microbuze și un terminal în aeroport. Am încercat să facem și varianta a doua, dar 90% că nu se poate face până la Campionatul European …
Autostrada A3 nu va fi finalizată la timp, legătura aeroportului de oraș printr-o linie de cale ferată nu se va realiza, iar din cele 4 stadioane, doar 3, teoretic, sunt “în grafic”. Este evident că nu vom reuși să ne îndeplinim angajamentele pe care le-am luat acum patru ani.
Partidul Social Democrat va fi singurul vinovat dacă ROMÂNIA va pierde organizarea Campionatului European de Fotbal EURO 2020”, spune Moldovan.