Manchester Utd şi Barcelona, aproape finaliste

<p />Manchester Utd şi FC Barcelona sunt aproape calificate în finala Ligii Campionilor, după ce s-au impus cu 2-0 în deplasare la Shalke, respectiv Real Madrid.

United a dominat clar meciul din Germania şi a ratat mai multe ocazii, iar în cele din urmă a tranşat soarta partidei în numai trei minute, prin golurile marcate de galezul Ryan Giggs (67) şi Wayne Rooney (69). Cel mai bun jucător al gazdelor a fost în acest meci portarul Neuer, care a parat multe şuturi periculoase ale elevilor lui Alex Ferguson. Fostul „feroviar“ Ciprian Deac nu a fost convocat nici acum la Schalke. FC Barcelona a făcut un pas important spre finala Ligii Campionilor, după ce a învins marea rivală Real Madrid cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, în deplasare, în prima manşă a semifinalelor. Catalanii s-au desprins pe „Bernabeu“ după ce Real a rămas în 10 oameni, după ce Pepe a fost eliminat uşor pentru un fault asupra lui Dani Alves, reluările video demonstrând faptul că nu a existat contact direct între cei doi jucători. Cu un om în plus, Barcelona a trecut autoritar la conducerea jocului şi a reuşit să învingă cu 2-0, prin reuşitele lui Messi. Mourinho, antrenorul lui Real, a fost şi el trimis în tribună după eliminarea lui Pepe, iar portarul de rezervă al catalanilor, Pinto, a fost eliminat la pauză, după ce l-a lovit cu pumnul pe Alvaro Arbeloa. Manşa secundă va avea loc pe 3 mai.